| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | MAAM-011185-TR1000 |
| Description: | IC RF AMP CATV 5MHZ-300MHZ 16QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 21.5dB |
| P1dB | 27dBm |
| Series | - |
| RF Type | CATV |
| Frequency | 5MHz ~ 300MHz |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Noise Figure | 3.3dB |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Test Frequency | 300MHz |
| Current - Supply | 290mA |
| Voltage - Supply | 5V |
| Supplier Device Package | 16-PQFN (3x3) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |