| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - RF |
| Data Sheet: | MA4FCP200 |
| Description: | RF DIODE PIN 100MW DIE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | Diodes - RF |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Diode Type | PIN - Single |
| Part Status | Active |
| Current - Max | 100mA |
| Package / Case | Die |
| Resistance @ If, F | 3Ohm @ 50mA, 100MHz |
| Capacitance @ Vr, F | 0.03pF @ 40V, 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max) | 100mW |
| Supplier Device Package | Die |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.73 | $2.68 | $2.62 |