| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | JANTXV2N6678 |
| Description: | DIODE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/538 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Power - Max | 6W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-3 (TO-204AA) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 3A, 15A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 1A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |