| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | JANTXV1N4454-1 |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/144 |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |