| Manufacturers: | M/A-Com Technology Solutions |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Data Sheet: | JANTX1N968B-1 |
| Description: | DIODE ZENER 20V DO35 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category | Diodes - Zener - Single |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/117 |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | DO-35 (DO-204AH) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 15V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.48 | $4.39 | $4.30 |