| Manufacturers: | Luminus Devices Inc. |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Data Sheet: | PT-121-G-L11-MPN |
| Description: | BIG CHIP LED HB MODULE GREEN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Luminus Devices Inc. |
| Product Category | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Type | LED Module |
| Color | Green |
| Height | 5.61mm |
| Series | PT-121 |
| CCT (K) | - |
| Features | With Connector |
| Lens Type | Flat |
| Packaging | Tray |
| Wavelength | 525nm |
| Part Status | Active |
| Configuration | Rectangle |
| Current - Max | 27A |
| Viewing Angle | - |
| Current - Test | 18A |
| Size / Dimension | 28.00mm L x 42.00mm W |
| Temperature - Test | 40°C |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| Light Emitting Surface (LES) | 3.00mm L x 4.00mm W |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 59 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5.2V |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 5550lm (4900lm ~ 6200lm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $149.28 | $146.29 | $143.37 |