| Manufacturers: | Lumileds |
|---|---|
| Product Category: | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Data Sheet: | L2C5-30901204E0900 |
| Description: | LED COB WARM WHT 3000K RECTANGLE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Product Category | LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips |
| Type | Chip On Board (COB) |
| Color | White, Warm |
| Height | 1.50mm |
| Series | LUXEON CoB Core Range |
| CCT (K) | 3000K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Features | - |
| Lens Type | Flat |
| Packaging | Tube |
| Wavelength | - |
| Part Status | Active |
| Configuration | Rectangle |
| Current - Max | 1.35A |
| Viewing Angle | 115° |
| Current - Test | 700mA |
| Size / Dimension | 16.00mm L x 19.00mm W |
| Temperature - Test | 85°C |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 |
| Light Emitting Surface (LES) | 9.00mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 92 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 37V |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 2378lm (Typ) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.74 | $6.61 | $6.47 |