| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | V18RA16X2749 |
| Description: | VARISTOR 18V 1KA RADIAL BOX |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 3.5J |
| Series | RA |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Box |
| Current - Surge | 1kA |
| Maximum AC Volts | 10V |
| Maximum DC Volts | 14V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 19.8V |
| Varistor Voltage (Min) | 16.2V |
| Varistor Voltage (Typ) | 18V |
| Capacitance @ Frequency | 11000pF @ 1MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.18 | $4.10 | $4.01 |