| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Data Sheet: | SRUK208RTP |
| Description: | SCR UNI 1200V 8A TO220R |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Thyristors - SCRs |
| Series | Teccor® |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Voltage - Off State | 1.2kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 30mA |
| Current - Off State (Max) | 10µA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 15mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 5.1A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 8A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 83A, 100A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.32 | $2.27 | $2.23 |