| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | SP1053-01UTG |
| Description: | TVS DIODE ESD 6VWM 9VC 01005DN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | Automotive, AEC-Q101, SP1053, SPA® |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | 01005/DFN |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.5V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 12V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6V (Max) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 1A (8/20µs) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |