| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | SMCG120A-HRA |
| Description: | TVS DIODE 120V 193V DO215AB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | SMCG-HR |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-215AB, SMC Gull Wing |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-215AB (SMCG) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 133V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 193V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 120V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 7.8A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.97 | $9.77 | $9.58 |