| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Data Sheet: | S4008LTP |
| Description: | SCR NON-SENSITIVE GATE 8.0A 400V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Thyristors - SCRs |
| Series | - |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab |
| Voltage - Off State | 400V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | TO-220AB-L |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 30mA |
| Current - Off State (Max) | 10µA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.6V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 15mA |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 5.1A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 8A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 83A, 100A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.69 | $1.66 | $1.62 |