Q6008LTH1LED
Manufacturers: Littelfuse Inc.
Product Category: Thyristors - TRIACs
Data Sheet: Q6008LTH1LED
Description: TRIAC INT TRIGGER 600V 8A TO220
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Packaging Bulk
Triac Type Internally Triggered
Part Status Discontinued at Digi-Key
Configuration Single
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Isolated Tab
Voltage - Off State 600V
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)
Supplier Device Package TO-220 Isolated Tab
Current - Hold (Ih) (Max) 6mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 85A