| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | LR4-73XF |
| Description: | PTC RESET FUSE 730MA STRAP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, LR4 |
| Ratings | - |
| Approvals | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | - |
| Current - Max | 100A |
| Mounting Type | User Defined |
| Voltage - Max | - |
| Package / Case | Strap |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension | 1.831" L x 0.323" W (46.50mm x 8.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 730mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.52 | $0.51 | $0.50 |