| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Data Sheet: | LA15QS1000128 |
| Description: | FUSE CRTRDGE 1KA 150VAC/VDC PUCK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Electrical, Specialty Fuses |
| Class | - |
| Series | POWR-GARD® LA15QS |
| Features | - |
| Approvals | UR |
| Fuse Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Applications | Electrical, Industrial |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Hockey Puck |
| Size / Dimension | 2.000" Dia x 1.886" L (50.80mm x 47.90mm) |
| Voltage Rating - AC | 150V |
| Voltage Rating - DC | 150V |
| Current Rating (Amps) | 1kA |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100kA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $371.75 | $364.32 | $357.03 |