| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | AK3-030C |
| Description: | TVS DIODE 30V 90V AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | AK3 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 11000pF @ 10kHz |
| Supplier Device Package | Axial |
| Voltage - Breakdown (Min) | 32V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 90V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 30V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 3000A (3kA) (8/20µs) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $15.40 | $15.09 | $14.79 |