| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Data Sheet: | 55505-00-02-C |
| Description: | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Type | Hall Effect Sensor |
| Series | 55505 |
| Frequency | 15kHz |
| Output Type | Digital |
| Part Status | Active |
| Must Operate | - |
| Must Release | - |
| Package / Case | Flange Mount |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 25.2V |
| Actuator Material | Ferrous Metals, Gear Tooth |
| Termination Style | Wire Leads with Connector |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $17.64 | $17.29 | $16.94 |