16VT210U
Manufacturers: Littelfuse Inc.
Product Category: PTC Resettable Fuses
Data Sheet: 16VT210U
Description: PTC RESET FUSE 16V 2.1A STRAP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Littelfuse Inc.
Type Polymeric
Series POLY-FUSE®, VT
Ratings -
Approvals cURus, TUV
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Time to Trip 5s
Current - Max 100A
Mounting Type User Defined
Voltage - Max 16V
Package / Case Strap
Thickness (Max) 0.032" (0.80mm)
Size / Dimension 0.866" L x 0.201" W (22.00mm x 5.10mm)
Current - Trip (It) 4.7A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 2.1A
Resistance - Initial (Ri) (Min) 18 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 60 mOhms