| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fuses |
| Data Sheet: | 0328021.MXEP |
| Description: | FUSE CERM 21A 300VAC/100VDC AXL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Color | - |
| Series | 328 |
| Approvals | TUV, UR |
| Fuse Type | Cartridge, Ceramic |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 4800 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Axial Cylinder |
| Size / Dimension | 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0042 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Current Rating (Amps) | 21A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.02 | $2.96 | $2.90 |