| Manufacturers: | Lite-On, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | LTP-3786P-03 |
| Description: | LED ALPHNUM .54" 2DGT RED-ORNG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Red |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Common Pin | Common Anode |
| Part Status | Active |
| Display Type | 14-Segment, Alphanumeric |
| Current - Test | 10mA |
| Package / Case | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.54" (13.80mm) |
| Size / Dimension | 0.99" L x 0.83" W x 0.31" H (25.12mm x 21.15mm x 7.80mm) |
| Wavelength - Peak | 697nm |
| Millicandela Rating | 0.9mcd |
| Number of Characters | 2 |
| Power Dissipation (Max) | 40mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.65 | $1.62 | $1.58 |