| Manufacturers: | Lite-On, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | LTM-8647AG |
| Description: | DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM GRN 0.54" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Green |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Common Pin | Serial Input |
| Part Status | Active |
| Display Type | 14-Segment, Alphanumeric |
| Current - Test | 0.4mA |
| Package / Case | 18-DIP (0.600", 15.24mm), 12 Leads |
| Digit/Alpha Size | 0.54" (13.72mm) |
| Size / Dimension | 0.733" H x 0.992" W x 0.326" D (18.62mm x 25.20mm x 8.27mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Millicandela Rating | 2.3mcd |
| Number of Characters | 2 |
| Power Dissipation (Max) | 335mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.43 | $5.32 | $5.21 |