| Manufacturers: | Lite-On, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | LTG-0273M |
| Description: | LED GRAPHIC DISPLAY |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Product Category | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Color | Green, Red-Orange |
| Series | - |
| Common Pin | Common Anode |
| Part Status | Obsolete |
| Display Type | 7-Segment |
| Current - Test | 10mA |
| Package / Case | 15-DIP (0.500", 12.70mm) |
| Digit/Alpha Size | 0.24" (6.00mm) |
| Size / Dimension | 2.028" H x 0.610" W x 0.315" D (51.50mm x 15.50mm x 8.00mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 630nm Red-Orange |
| Millicandela Rating | 1.6mcd Green, 1.6mcd Red-Orange |
| Number of Characters | 6 |
| Power Dissipation (Max) | 75mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V Green, 2V Red-Orange |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |