| Manufacturers: | Lite-On, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | IrDA Transceiver Modules |
| Data Sheet: | HSDL-3201#021 |
| Description: | TXRX IR 115.2KB/S 3V LOW PWR SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Lite-On, Inc. |
| Product Category | IrDA Transceiver Modules |
| Size | 7.5mm x 3.35mm x 2.8mm |
| Series | - |
| Shutdown | Yes |
| Data Rate | 115.2kbps |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Standards | IrDA 1.2 |
| Orientation | Side View |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Link Range, Low Power | 20cm |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Idle Current, Typ @ 25°C | 100µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |