| Manufacturers: | Linx Technologies Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Receivers |
| Data Sheet: | RXM-GNSS-GM-T |
| Description: | RF RX GNSS 1.575/1.602GHZ MODULE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Linx Technologies Inc. |
| Product Category | RF Receivers |
| Series | GM |
| Features | - |
| Frequency | 1.575GHz, 1.602GHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Memory Size | - |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | -161dB |
| Applications | Fleet Management, Location, Navigation, Tracking |
| Data Interface | UART |
| Package / Case | 20-SMD Module |
| Data Rate (Max) | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 4.3V |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 16mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Modulation or Protocol | GNSS, GPS |
| Supplier Device Package | Module |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $33.33 | $32.66 | $32.01 |