| Manufacturers: | Linx Technologies Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RF Antennas |
| Data Sheet: | ANT-418-CW-RH |
| Description: | RF ANT 418MHZ WHIP STR RP-SMA ML |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Linx Technologies Inc. |
| Product Category | RF Antennas |
| Gain | -6.7dBi |
| VSWR | 1.9 |
| Series | RH |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Return Loss | - |
| Termination | RP-SMA Male |
| Antenna Type | Whip, Straight |
| Applications | Alarms, ISM, Remote Control, Security Systems |
| Height (Max) | 2.008" (51.00mm) |
| Mounting Type | Connector Mount |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) |
| Frequency Range | 413MHz ~ 423MHz |
| Number of Bands | 1 |
| Ingress Protection | - |
| RF Family/Standard | General ISM |
| Frequency (Center/Band) | 418MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.68 | $7.53 | $7.38 |