| Manufacturers: | Leader Tech Inc. |
|---|---|
| Product Category: | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Data Sheet: | EA-RF1250-24 |
| Description: | RF FLEX FERRITE SHEET 24"X24" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Leader Tech Inc. |
| Product Category | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials |
| Type | Flexible Ferrite Sheet |
| Shape | Sheet |
| Width | 24.000" (609.60mm) |
| Length | 24.000" (609.60mm) |
| Series | EA |
| Adhesive | Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA) |
| Material | Polyurethane Foam |
| Shelf Life | - |
| Part Status | Active |
| Shelf Life Start | - |
| Thickness - Overall | 1.250" (31.75mm) |
| Operating Temperature | -51°C ~ 121°C |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $168.55 | $165.18 | $161.88 |