| Manufacturers: | Laird - Wireless & Thermal Systems |
|---|---|
| Product Category: | RF Antennas |
| Data Sheet: | 001-0034 |
| Description: | ANT MFLEXPIFA DUAL 2.4/5GHZ MHF1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Laird - Wireless & Thermal Systems |
| Product Category | RF Antennas |
| Gain | 1.9dBi, 5.8dBi |
| VSWR | 2.5, 3 |
| Series | mFlexPIFAâ„¢ |
| Features | Cable - 120mm |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 10W |
| Return Loss | - |
| Termination | U.FL (UMCC), IPEX MHF1 |
| Antenna Type | FlexPIFA |
| Applications | General Purpose |
| Height (Max) | 0.102" (2.60mm) |
| Mounting Type | Adhesive |
| Frequency Group | UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz) |
| Frequency Range | 2.4GHz ~ 2.48GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz |
| Number of Bands | 2 |
| Ingress Protection | - |
| RF Family/Standard | - |
| Frequency (Center/Band) | 2.44GHz, 5.4GHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.99 | $3.91 | $3.83 |