| Manufacturers: | Laird Technologies EMI |
|---|---|
| Product Category: | RF Shields |
| Data Sheet: | BMI-S-210-C |
| Description: | RF SHIELD 1.201"X1.732" SNAP FIT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Laird Technologies EMI |
| Product Category | RF Shields |
| Type | Cover |
| Series | SMT 2 Piece |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Ventilation | Vent Holes in Pattern |
| Mounting Type | Snap Fit |
| Width - Overall | 1.201" (30.50mm) |
| Height - Overall | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Overall | 1.732" (44.00mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.88 | $1.84 | $1.81 |