| Manufacturers: | Laird Technologies EMI |
|---|---|
| Product Category: | RF Shields |
| Data Sheet: | BMI-S-201-C |
| Description: | RF SHIELD 0.514"X0.552" SNAP FIT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Laird Technologies EMI |
| Product Category | RF Shields |
| Type | Cover |
| Series | SMT 2 Piece |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Ventilation | Vent Holes in Pattern |
| Mounting Type | Snap Fit |
| Width - Overall | 0.514" (13.06mm) |
| Height - Overall | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall | 0.552" (14.02mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.67 | $0.66 | $0.64 |