| Manufacturers: | Laird - Signal Integrity Products |
|---|---|
| Product Category: | Wireless Charging Coils |
| Data Sheet: | RWC5353EJ240-500 |
| Description: | TX 1 COIL 2 LAYER 24UH 5.5A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Laird - Signal Integrity Products |
| Product Category | Wireless Charging Coils |
| Type | 1 Coil, 2 Layer |
| Series | RWC |
| Function | Transmitter |
| Q @ Freq | 90 @ 100kHz |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 24µH |
| Part Status | Active |
| DC Resistance (DCR) | 75mOhm Max |
| Current - Saturation | 10A |
| Current Rating (Amps) | 5.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.61 | $8.44 | $8.27 |