| Manufacturers: | Laird - Signal Integrity Products |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | IC0805A822R-10 |
| Description: | FIXED INDUCT 8.2UH 15MA 1.1 OHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Laird - Signal Integrity Products |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | - |
| Series | IC |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 45 @ 4MHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 8.2µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.1Ohm Max |
| Current - Saturation | - |
| Current Rating (Amps) | 15mA |
| Height - Seated (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Self Resonant | 26MHz |
| Inductance Frequency - Test | 4MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.05 | $0.05 | $0.05 |