PRB.M0.4GL.LC52Z
Manufacturers: LEMO
Product Category: Circular Connectors
Data Sheet: PRB.M0.4GL.LC52Z
Description: CONN RCPT FMALE 4POS SOLDER CUP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer LEMO
Color Gray
Series 1P
Features Backshell
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Orientation B
Part Status Active
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull, Detent Lock
Shell Material Polysulfone (PSU)
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 4
Shell Size - Insert M04
Current Rating (Amps) 8A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C