PRB.M0.2GL.LC39N
Manufacturers: LEMO
Product Category: Circular Connectors
Data Sheet: PRB.M0.2GL.LC39N
Description: CONN RCPT FMALE 2POS SOLDER CUP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer LEMO
Color Black, Gray
Series 1P
Features Backshell
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Orientation B
Part Status Active
Termination Solder Cup
Applications Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish -
Cable Opening 0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Push-Pull, Detent Lock
Shell Material Polysulfone (PSU)
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material -
Mounting Feature -
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 2
Shell Size - Insert M02
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -50°C ~ 150°C