| Manufacturers: | LEM USA, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Current Sensors |
| Data Sheet: | LA 20-PB |
| Description: | SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LEM USA, Inc. |
| Product Category | Current Sensors |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Series | LA |
| Accuracy | ±1.5% |
| Frequency | DC ~ 150kHz |
| Linearity | ±1% |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Sensitivity | - |
| Sensor Type | Hall Effect, Closed Loop |
| Polarization | Bidirectional |
| For Measuring | AC/DC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | 3µs |
| Package / Case | Module |
| Voltage - Supply | ±15V |
| Current - Sensing | 20A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 80°C |
| Current - Supply (Max) | 36.7mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $103.17 | $101.11 | $99.08 |