| Manufacturers: | Kycon, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Circular Connectors |
| Data Sheet: | KPPX-4P |
| Description: | CONN PLUG MALE 4PS SILVER SOLDER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kycon, Inc. |
| Product Category | Circular Connectors |
| Color | Black |
| Series | KPPX |
| Features | Backshell, Strain Relief |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | Keyed |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder Cup |
| Applications | Digital, Power |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.250" (6.35mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Snap-In |
| Shell Material | Polyacrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Voltage Rating | 48VDC |
| Insert Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Number of Positions | 4 (Power) |
| Shell Size - Insert | - |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Finish - Mating | Silver |
| Backshell Material, Plating | Polyacrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Material Flammability Rating | UL94 HB, UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.47 | $3.40 | $3.33 |