2225Y2500153FFR
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 2225Y2500153FFR
Description: CAP CER 0.015UF 250V C0G 2225
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 0.015µF
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C