2225Y0250104KCT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 2225Y0250104KCT
Description: CAP CER 0.1UF 25V C0G/NP0 2225
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Ratings -
Features Soft Termination
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1µF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C