2220Y0100124KCT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 2220Y0100124KCT
Description: CAP CER 0.12UF 10V C0G/NP0 2220
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Ratings -
Features Soft Termination
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.12µF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.165" (4.20mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C