2220J0500271FFR
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 2220J0500271FFR
Description: CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 2220
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Ratings -
Features High Temperature
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 270pF
Part Status Active
Applications High Reliability
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C