1825Y0100472FCR
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1825Y0100472FCR
Description: CAP CER 4700PF 10V C0G/NP0 1825
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Ratings -
Features Soft Termination
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 4700pF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C