1210J2000470JFT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1210J2000470JFT
Description: CAP CER 47PF 200V C0G/NP0 1210
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Ratings -
Features High Temperature
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 47pF
Part Status Active
Applications High Reliability
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C