1206Y0630122FAT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1206Y0630122FAT
Description: CAP CER 1200PF 63V C0G/NP0 1206
Series FlexiCap™
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 1200pF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)
Voltage - Rated 63V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C