1206Y0501P80CCT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1206Y0501P80CCT
Description: CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 1206
Ratings -
Features Soft Termination
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.25pF
Lead Style -
Capacitance 1.8pF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C