1206J0100330FCR
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 1206J0100330FCR
Description: CAP CER 33PF 10V C0G/NP0 1206
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 33pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C