0805J0160152KCT
Manufacturers: Knowles Syfer
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 0805J0160152KCT
Description: CAP CER 1500PF 16V C0G/NP0 0805
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1500pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C