4540B102K103LE
Manufacturers: Knowles NOVACAP
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 4540B102K103LE
Description: CAP CER 1000PF 10KV X7R RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles NOVACAP
Series -
Ratings -
Features High Voltage
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1000pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.480" (12.20mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 10000V (10kV)
Size / Dimension 0.598" L x 0.402" W (15.20mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) 0.676" (17.18mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C