| Manufacturers: | Knowles NOVACAP |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | 3530N561J103LE |
| Description: | CAP CER 560PF 10KV C0G/NP0 RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Knowles NOVACAP |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Features | High Voltage |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 560pF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.380" (9.65mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 10000V (10kV) |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.350" W (12.70mm x 8.89mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.575" (14.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.81 | $7.65 | $7.50 |