2225E683K251KHT
Manufacturers: Knowles NOVACAP
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: 2225E683K251KHT
Description: CAP CER 0.068UF 250V 2225
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Knowles NOVACAP
Series -
Ratings -
Features High Temperature
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.068µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) 0.080" (2.03mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C