| Manufacturers: | Knowles Dielectric Labs |
|---|---|
| Product Category: | Capacitor Networks, Arrays |
| Data Sheet: | P42BN820MA3152 |
| Description: | CAP ARR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Knowles Dielectric Labs |
| Product Category | Capacitor Networks, Arrays |
| Series | Milli‐Cap®, Opti‐Cap® |
| Ratings | - |
| Packaging | Tray |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82pF, 0.22µF |
| Part Status | Active |
| Circuit Type | Bussed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Number of Capacitors | 2 |
| Height - Seated (Max) | 0.044" (1.12mm) |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.30 | $5.19 | $5.09 |