| Manufacturers: | Kitronik Ltd. |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | 4676 |
| Description: | ARCADE PUSH BUTTON 33MM, PINK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Kitronik Ltd. |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Standard |
| Series | - |
| Circuit | SPST-NO |
| Features | Arcade Style |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination Style | - |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - DC | 12V |
| Color - Actuator/Cap | Pink |
| Current Rating (Amps) | 24A (DC) |
| Operating Temperature | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 27.30mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.99 | $0.97 | $0.95 |